úterý 25. června 2024

Macron odletí na Novou Kaledonii. Bude řešit krvavé protesty

Krvavé protesty v Nové Kaledonii bude osobně řešit francouzský prezident Emmanuel Macron.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron
Zdroj: Flickr

  • Emmanuel Macron
  • Zdroj: Flickr

Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví Novou Kaledonii, kterou sužují krvavé nepokoje. Země čelí násilnostem kvůli reformám volebních pravidel, které byly odmítnuty původními obyvateli. Reforma by umožnila hlasovat v místních volbách Francouzům, kteří žijí v Nové Kaledonii alespoň deset let. Část obyvatelstva se obává, že tato změna oslabí hlas Kanaků, původního obyvatelstva tvořícího asi 40 procent populace.

Nepokoje v oblasti, obývané 270 tisíci lidmi, vypukly 13. května. Násilnosti, vyvolané francouzskými plány na zavedení nových volebních pravidel, způsobily smrt šesti lidí a stovky zranění. Policie zadržela přibližně 270 výtržníků a na ostrově platí noční zákaz vycházení. V úterý australské letectvo evakuovalo turisty z hlavního města Nouméa, kde stále probíhají blokády. Australští a novozélandští úředníci vyslali letadla na pomoc.

Zatímco bezpečnostní síly se snaží obnovit pořádek a odstraňují barikády, prezident Macron oznámil cestu do regionu, aby situaci uklidnil. Francouzské úřady zvažují prodloužení výjimečného stavu, který zahrnuje zákaz vycházení, domácí vězení pro podezřelé vůdce a zákaz prodeje alkoholu a shromáždění. Nová Kaledonie je francouzským územím od poloviny 19. století, ale otázka její budoucnosti stále rozděluje společnost.

Autor: Šimon Mitro

Související

Budova Evropské komise
Ekonomika

Evropská komise zahajuje řízení se sedmi zeměmi EU, včetně Slovenska

Francie s Nizozemskem remizovala.
Fotbal

Souboj titánů bez gólů. Francie na Nizozemsko nevyzrála

F62GfOWWcAARwQj
Zahraniční

Francie ukázala předvolební průzkum. Situace vypadá pro Macrona bledě

441867104_841403017808134_2435215676969649954_n
Domácí

Válek vytáhl do boje proti Němcům. Vadí mu půlroční zadržování léků