sobota 13. července 2024

Lídři G7 řeší v Itálii podporu Ukrajiny, situaci na Blízkém východě a migrační krizi

Italský summit zemí G7 řeší válečné konflikty i migraci. Zelenskyj podepíše na summitu bezpečnostní dohody se Spojenými státy a Japonskem.

profsss

Foto lídrů zemí G7 ze dne 13. 6. 2024
Zdroj: Profimedia

  • Foto lídrů zemí G7 ze dne 13. 6. 2024
  • Zdroj: Profimedia

Lídři nejvyspělejších zemí světa se sešli v italském Borgo Egnazia, aby projednali klíčové otázky současnosti. Hlavním tématem jednání je pomoc Ukrajině v jejím boji proti ruské agresi. Prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje na summitu podepsat bezpečnostní dohody s USA a Japonskem. Západní země také diskutují o využití zmrazených ruských aktiv ve prospěch Kyjeva, jak oznámil Bílý dům.

Předseda Evropské rady Charles Michel zdůraznil naléhavou potřebu poskytnout Kyjevu finanční prostředky na obnovu a další potřeby. Ukrajina aktuálně upřednostňuje výcvik pilotů, dodávky střel dlouhého doletu a posílení protivzdušné obrany.

Dalším důležitým bodem summitu je Čína, kterou G7 kritizuje za podporu ruské agresi i za neférové obchodní praktiky. Na summit dorazili šéfové Evropské komise, Německa, Velké Británie, Francie, Japonska, Kanady a další. Zelenskyj dorazil na summit během čtvrtečního odpoledne.

V pátek je na programu jednání o migraci a situaci v indopacifickém regionu. Na summitu se také objeví papež František, který bude hovořit o umělé inteligenci a situaci ve Středomoří. Summit probíhá v luxusním středisku Borgo Egnazia s přísnými bezpečnostními opatřeními kvůli očekávaným protestům proti nerovnoměrnému rozdělení bohatství, boji proti klimatickým změnám a válečným konfliktům.

Autor: Šimon Mitro

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti