Konec odkladů i známek. Školní reforma mění pravidla hry

Sněmovna v pátek schválila zásadní školskou novelu, která má omezit odklady nástupu do první třídy a postupně nahradit klasické známkování slovním hodnocením.

střední škola

Brazilské školy jsou už bez mobilních telefonů.
Zdroj: Pexels

  • Brazilské školy jsou už bez mobilních telefonů.
  • Zdroj: Pexels

Sněmovna v pátek schválila rozsáhlou novelu školského zákona, která má zásadně změnit nástup dětí do škol a způsob jejich hodnocení. Odklady školní docházky se zpřísní, známkování v prvních dvou třídách nahradí slovní hodnocení. Změny mají vstoupit v platnost postupně od roku 2025.

Novela reaguje na vysoký počet odkladů, kterých se každoročně uděluje až 20 tisíc. Nově bude možné odklad získat pouze ze závažných zdravotních důvodů – například při vážném onkologickém onemocnění nebo psychických poruchách. O odkladu budou rozhodovat školská poradenská zařízení a specialisté, nikoli pediatři.

Předkladatelé zákona upozorňují, že dosavadní benevolentní systém podle nich často brzdil vývoj dětí. Odklady mají být do budoucna výjimkou, nikoli normou. Změny se budou zavádět postupně podle roku narození dítěte, aby se předešlo zahlcení prvních tříd.

Od školního roku 2027 čeká děti v první třídě nový způsob hodnocení. Známky nahradí slovní popis výkonu, který by měl pomoci lépe rozvíjet schopnosti dítěte bez tlaku na výkon. O rok později se tento systém rozšíří i do druhé třídy.

Žáci první třídy navíc nebudou moci propadnout – výjimku by ředitel mohl povolit pouze s doporučením odborníka a na žádost rodičů. Změny mají podle předkladatelů také omezit obavy rodičů z neúspěchu dětí ve škole.

Termín zápisů do první třídy se vrací z dubna na období mezi 15. lednem a 15. únorem. Posun čeká také zápisy do mateřských škol, které se nově mají konat od 15. března do 15. dubna. Informace o dítěti by nově měla školka předávat základní škole, aby přechod mezi stupni vzdělávání byl hladší.

Od roku 2029 se pak plánuje úplné zrušení přípravných tříd. Podle předkladatelů už neplní účel, kvůli kterému byly zavedeny, a jejich provoz je finančně náročný.

Novelu podpořili poslanci napříč politickým spektrem, včetně hnutí ANO. SPD neprosadila svůj návrh, který měl posílit volnost učitelů ve volbě výukových metod. Podle většiny poslanců by ale taková úprava mohla ohrozit jednotnost výuky.

Autor: Šimon Mitro

Související

boys-286245_1280
Domácí

České školství přehlíží nadané děti. Změnit to má lepší diagnostika a podpora

učitel
Domácí Školství

Kolik máme učitelů a kde chybí? Ministerstvo to chce vědět přesně

aula
Domácí Školství

České vysoké školy lákají stále více studentů

profimedia-0977761490
Zahraniční

Školství v Namibii už bude zcela zdarma. Stát bude dotovat i univerzity