Čím je klíště déle přisáté, tím se riziko nákazy zvyšuje. Proto je po návratu domů dobré psa zkontrolovat. Klíšťata mají nejraději oblast podpaží, třísel, ale také břicho, uši i krk. Často se usídlí také na místě, kde by je člověk nehledal, jako jsou prostory mezi prsty. Při vycházce je nejlepší se vyhnout vysoké trávě a lesním houštinám.
Jako ochranu před klíšťaty je dobré pro psa opatřit antiparazitní obojek. U velkých plemen však hrozí, že se klíště v zadní části těla stejně přichytí. Na výběr má chovatel psa pak také kapku za krk nebo perorální tableta. Kapka do srsti není vhodná pro psy, kteří se rádi koupou ve vodě.
Existují také méně invazivní metody jako jsou přírodní repelenty s různými esenciálními oleji, antiparazitní šátky nebo dokonce antiparazitní obleček, který je navíc vybavený UV filtrem. Na trhu jsou také psí jantarové obojky. Ty údajně mají odpuzující aromatický efekt pro parazity.

Klíšťata přenášejí řadu nemocí. Babezióza je onemocnění, které postihuje červené krvinky. Bez léčby může pes po stavech apatie a nechutenství zemřít. Anaplazmóza napadá bílé krvinky a celkový imunitní systém. Pes může mít horečku, ztrátu chuti k jídlu. Docházet může také k nervovým příznakům. Ehrlichióza je sice vzácnější onemocnění, avšak velmi závažné. Způsobuje poškození jater a celého nervového systému.