Německo, Nizozemsko a Švédsko se navzdory rostoucímu tlaku na zvyšování výdajů obrany a riziku vzniku globálního konfliktu, staví proti dalšímu společnému zadlužení Evropské unie. Zaznělo to na okraj summitu skupiny G20 v jihoafrickém Durbanu. Všechny tři země tak reagovaly na bruselský návrh rozpočtu na období let 2028 až 2034, který počítá s částkou 2 bilionů eur. Podle nizozemského ministra financí Eelca Heinana je takový návrh utopický.
Někteří členové bloku 27 zemí tvrdí, že společný dluh by mohl pomoci financovat masivní celounijní výdajové plány, zejména v resortu obrany, o něž usiluje Evropská komise usiluje, což by však bylo financováno prostřednictvím půjček. Tyto společné půjčky byly poprvé použity při vyrovnávání se s následky pandemie covidu. Ovšem už tenkrát se právě Nizozemsku, Německu i Švédsku nelíbilo, že musí nakonec dluhy platit za chudší země jižní a východní Evropy.
K prohlášení všech tří států se připojilo i Dánsko, když tamní ministryně hospodářství Stephanie Lose uvedla, že půjčky jsou prezentovány jako řešení problémů, což však nemůže být pravdou. Ostatně unijní politici před pár lety tvrdili, že společná půjčka kvůli covidu byla krajním řešením, k němuž by se už Brusel neměl vracet.
7) Nederland, net als Duitsland een netto-betaler aan Brussel, sprak zich ook uit tegen het voorstel. Demissionair minister Eelco Heinen noemde de voorgestelde begroting “echt te hoog.” pic.twitter.com/xZ21YaDHIo
— Holland Gold (@hollandgold) July 18, 2025