Léta předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen propagovala co největší transparentnost ve veřejných zakázkách, až nakonec tento trend dohnal i ji samotnou. Tribunál soudního dvora Evropské unie bude totiž dnes rozhodovat o tom, zda úřad, kterému šéfuje, pochybil, když odmítl zveřejnit konverzaci mezi ní a generálním ředitelem společnosti Pfizer, která dodávala vakcíny pro onemocnění Covid-19 Albertem Bourlou. Dnešní rozhodnutí může být pouze vrcholem ledovce, protože je součástí takzvané kauzy Pfizergate, tedy největší smlouvy na nákup vakcín v celé historii EU.
Hlavním problémem v celé věci je právě tolik zdůrazňovaná transparentnost, kdy právě Evropská komise neposkytla veškeré informace, které se nákupu vakcín od zmíněné firmy během pandemie pořídily. Sám Bourla komunikaci mezi ní a von der Leyen přiznal a dokonce uvedl, že byla zásadní pro vytvoření kontraktu.
Pro samotnou šéfku komise je případ velmi ošemetný, protože v něm jde o miliardy eur. Pokud by soud rozhodl v její neprospěch a celá konverzace by se dostala na veřejnost, mohlo by to nést důsledky v jejím politickém působení.