Přijetí eura v Bulharsku se už jeví jako vyloženě politické rozhodnutí, o které nerozhodnou tamní obyvatelé, jak by chtěl i prezident Rumen Radev. Jeho návrh na vypsání referenda totiž šéfka tamního parlamentu Natalija Kisel shodila se stolu s tím, že není v souladu s bulharskou ústavou. Jde však také o to, že více než 40 procent obyvatel této nejchudší země Evropské unie s přijetí společné měny nesouhlasí a dalších 30 procent má k tomu velké výhrady a nepreferuje vstup do eurozóny v lednovém termínu.
Napětí mezi proruským prezidentem a liberální vládou tak vrcholí s tím, že většina ekonomů v zemi se přiklání k postoji vlády a parlamentu, kdy bulharská měna leva je navázána na euro a přechod na společnou měnu by do země mohl přilákat víc zahraničních investorů. Naopak prezident varuje před prudkým zdražováním, což je názor i většiny obyvatelstva.
Pokud skutečně Maďarsko euro přijme, bude zbývat jen šest unijních zemí, které si zatím zachovávají národní měnu.
The National Assembly will not put up for consideration a proposal, submitted by President Rumen Radev for a referendum on the adoption of the euro, GERB wrote on Facebook on Tuesday. The post is undersigned by party leader Boyko Borissov. pic.twitter.com/hITVf5yJm5
— Bulgarian News Agency (@BTAnewsENG) May 13, 2025