pátek 14. června 2024

Jedno z nejlepších filmových pokračování slaví. Shrek 2 měl premiéru před 20 lety

Dnes uběhlo 20 let od premiéry skvostného druhého dílu animovaného Shreka. Dodnes se řadí k jedněm z nejlepších filmových pokračování.

Záběr z filmu Shrek 2

Záběr z filmu Shrek 2
Zdroj: DreamWorks

  • Záběr z filmu Shrek 2
  • Zdroj: DreamWorks

Většinou druhé díly filmů nejsou lepší než ty první, naopak jsou mnohde mnohem horší. Najdou se však ikonické výjimky, jako druhý Kmotr, Temný rytíř, Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder či Návrat do budoucnosti II. Dalším takovým příkladem je animovaný Shrek, jehož druhý díl dneškem slaví 20 let od uvedení v amerických kinech.

První Shrek nastavil laťku neuvěřitelně vysoko. Svým originálním humorem, parodií na pohádky a zajímavými postavami včetně titulního zlobra Shreka a ukecaného Oslíka působil animák v roce 2001 jako zjevení. O tři roky později dorazilo velkolepé pokračování, které značně rozšířilo pohádkový svět, představilo další ikonické postavy jako prince Krasoně či Kocoura v botách a ladně navázalo na první díl.

Oba filmy se krásně doplňují a skvěle fungují při sledování hned po sobě. Punc překvapení druhému dílu chybí, ale díky detailnější animaci, nestárnoucím hláškám a propracovanému příběhu, který stejně jako jednička má pouhou hodinu a půl, nepřestává bavit.

Škoda, že kvalita se sérii nepovedla udržet. Průměrný třetí díl ukázal, že tvůrci už neví kudy kam a Krasoňova pomsta je tak mnohem lacinější a nudnější než předešlé dva filmy. Čtyřka to alespoň zkusila jinak, ale temnější pojetí málokterého fanouška série oslovilo. První dva díly se však jasně zapsaly do historie kinematografie a dodnes jde o jedny z nejlepších animáků všech dob. První i druhý díl jsou v Česku dostupné na streamovacích službách Netflix, SkyShowtime a Amazon Prime.

Autor: Šimon Mitro

Související

Hra Tetris
Ostatní Výročí

Hra, která změnila svět. Tetris slaví 40 let

Bundesarchiv_Bild_152-50-10,_Reinhard_Heydrich
Domácí Výročí

Heydrich zemřel po týdnu. Po jeho smrti vypuklo divošské běsnění nacistů

Jiri_Marek_A
Film a TV literatura

Duchovní otec rady Vacátka napsal také příběh únosu do případů majora Zemana

163397691_aaa7ce
Film a TV

Primářem Sovou zůstal navždy. Chudíka proslavila role, kterou ani neměl dostat