pátek 14. června 2024

Je slovenské trápení u konce? Odstřel medvěda bude jednodušší, řekli politici

Slovenská Národní rada reaguje na události posledních měsíců, kdy několikrát zaútočil na náhodného člověka medvěd. Politici zjednodušují odstřel této chráněné šelmy.

european_brown_bear_wild_animal_bear_dangerous_animal_world_fur_nature_animal-554721

Odstřelit medvěda bude na Slovensku jednodušší.
Zdroj: PxHere

  • Odstřelit medvěda bude na Slovensku jednodušší.
  • Zdroj: PxHere

Slovenská Národní rada 90 hlasy svých členů schválila zjednodušení v případě odstřelu medvědů. Zákonodárci tak reagují na problém, který trápí Slovensko poslední měsíce, kdy došlo zejména ve střední části země k velmi častému kontaktu s touto šelmou. Výjimkou nebylo ani zranění způsobené zvířetem, včetně úmrtí běloruské turistky, kterou medvěd pronásledoval v horském terénu Nízkých Tater.

Změna nařízení v odstřelu medvěda spočívá v tom, že při častém a nebezpečném výskytu šelmy, bude vyhlášena mimořádná situace. Za té bude ministerstvo životního prostředí vydávat výjimky na odstřel zvířete, což úřední kroky oproti současnosti výrazně zrychlí. K vyhlášení mimořádné situace totiž nebude třeba analýza, zda medvěd představuje riziko pro okolí.

Krokem Národní rady, který se netýká jiných šelem, však nepřestává platit skutečnost, že je medvěd na Slovensku chráněný. Nebude tak možný plošný odstřel, protože k ten by musela povolit Evropská komise.

Autor: Jan Skala

Související

prof
Domácí

Pavel vyznamenal Čaputovou. Má stejný Řád bílého lva jako Fico a Alžběta II.

Sub-saharan-migrant-women
Zahraniční

Kritizovaný migrační pakt začíná platit. Naplno se projeví za dva roky

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

Slovenská dálnice D1.
Domácí

Odkazy na nákup dálničních známek do okolních zemí nabízí web eDalnice