pátek 9. května 2025

Jaro opět přišlo dřív. Příroda reaguje na klimatické změny

Rašení stromů a kvetení rostlin začíná v posledních letech v Evropě stále dříve. Letošní nástup jara byl sice oproti loňsku mírně opožděný, ale ve srovnání s minulými dekádami je zřejmý výrazný posun.

profimedia-0852335398

Ilustrační foto.
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Letošní jaro přišlo opět velmi brzy. Na Břeclavsku, kde se pravidelně monitoruje rašení habrů, bylo letos 10. března zaznamenáno opoždění o tři dny oproti rekordnímu roku 2024. Přesto je letošní začátek jara stále o týden dříve než v roce 2023 a v posledních třech letech je tento posun dokonce téměř měsícový.

Tento trend je součástí dlouhodobého výzkumu fenologie, který ukazuje, že v posledních 20 letech se příroda na teplotní změny přizpůsobuje mnohem rychleji než v minulosti. I přes chladnější zimu, kdy byl prosinec o stupeň chladnější než loni, rostliny začaly ožívat rychle díky vysokým teplotám půdy, která nepromrzla do větší hloubky. Tato teplota a suchost povrchu urychlují nárůst teplot a prohřívání rostlin.

Sledování fenofází rostlin a dalších přírodních jevů, jako je kladení ptačích vajec, ukazuje na stále větší posuny v čase. Tento trend není jen lokální, ale zjevně jde o celosvětový jev, který je součástí širší klimatické změny. Výzkum se rozšiřuje i do škol, kde děti pomáhají sledovat rašení stromů, což zajišťuje spolupráce s ekologickými institucemi.

Autor: Šimon Mitro

Související

Snow_packed_trees
Domácí

Poslední připomínka zimy. V sobotu by mohlo na horách sněžit, hrozí mrazíky

Sršeň asijská
Domácí Příroda

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami

ČHMÚ
Domácí Počasí

Aplikace na sledování přívalových povodní je opět v provozu

Okáč skalní
Domácí Fauna

Do Českého krasu se vrací okáči