čtvrtek 25. července 2024

JAR chystá revoluci. Země chce zavést nepodmíněný příjem pro všechny

Jihoafričtí politici i ekonomové si slibují od zavedení nepodmíněné mzdy narovnání sociálních poměrů. Zatím však neřekli, kde na to vezmou peníze.

Uniegebou

Zde, v sídle vlády v Pretorii, se o nepodmíněném příjmu bude jednat.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Zde, v sídle vlády v Pretorii, se o nepodmíněném příjmu bude jednat.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud se Jihoafrické republice podaří zavést nepodmíněný příjem pro všechny své obyvatele, stane se tak první zemí na světě, jíž se něco takového povedlo celoplošně. Tamní vláda jím chce alespoň v omezené míře snížit velké rozdíly v platech a usnadnit situaci lidem, kteří přišli o práci. Země se totiž dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností, která dosahuje až 30 procent. Nepodmíněný příjem znamená určitou garantovanou měsíční částku pro každého obyvatele bez ohledu na jeho majetek, stav či zaměstnanost.

Plán jihoafrických ekonomů už našel zastání i u největší politické strany Africký národní kongres, která jej však bude muset obhajovat před svými koaličními partnery, protože poprvé po 30 letech právě tato partaj nedostala v parlamentních volbách většinu. Se zavedením nepodmíněného příjmu souhlasí většina obyvatel této jihoafrické země.

Pokud tento systém projde všemi schváleními, stane se realitou pravděpodobně za dva roky, spolu s ním však musí vstoupit v platnost i daňová reforma.

Nepodmíněný příjem funguje či v minulosti fungoval i u některých jiných zemí po celém světě, ale nikdy nešlo o princip praktikovaný v celém státě.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0890596161
Zahraniční

Bangladéší zmítají nepokoje. Úřady obyvatelům nechali vypnout internet

počítač
Ekonomika

V Česku je téměř 273 tisíc lidí bez práce

449435264_1025641838933414_4219251294244117990_n
Zahraniční

Pracovníci ze zahraničí ano, nelegální migranti ne, zní z Maďarska

vice-president-joe-biden-shakes-hands-with-sailors-as-they-depart-the-guided-44d702-1024
Domácí

Mírový summit: Další země nepřijedou, USA posílají delegaci druhé kategorie