Poprvé si mandelinky bramborové všimli farmáři v severní Americe v roce 1859. Její rozšíření na východ a jih země bylo velmi rychlé. Už v roce 1877 se také poprvé dostala přes moře do Evropy. K masivním rozšíření tady došlo po druhé světové válce. Do Česka dorazila mandelinka v roce 1947.
Boje s velmi odolnou mandelinkou je dobré zahájit hned, jak si zahrádkář všimne prvního dospělce. Důležitá je kombinace mechanického sběru a chemického nebo přírodního postřiku.
Při ručním sběrů je důležité sbírat nejen dospělce, ale také larvy. Zapomenut se nesmí ani na oranžová vajíčka na spodní straně listů, které je nelepší rozmáčknout.
Při použití chemického postřiku je dobré střídání přípravků. Mandelinka si totiž na postřik velmi rychle zvykne. Chemický postřik je dobré používat buď brzy ráno nebo až navečer. Přes den by mohl uškodit i jinému hmyzu, jako například včelám.
Z přírodních postřiků dobře účinkuje ten z kopřiv, z česneku nebo cibule. Ten se připraví jednoduše vylouhováním.
Jako prevence před mandelinkou poslouží i zasazení měsíčku lékařského, lichořeřišnice nebo křenu vedle políčka s brambory. Mandelinky tyto rostliny odpuzují. Dobré je také brambory překrýt netkanou textilií. Každý rok by se brambory měly sázet na jiné pole. Mandelinka totiž dokáže v půdě přezimovat a objevit se znovu na jaře.