V chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví byl v dubnu poprvé na Moravě odchycen dospělý jedinec invazního raka mramorovaného. Tento severoamerický druh patří na unijní seznam invazních organismů a představuje vážné riziko pro domácí populace raků.
Zoologové nyní zkoumají, zda se jedná o ojedinělý nález, nebo zda je oblast již obsazena větším počtem těchto raků. Podle výsledků monitoringu budou přijata opatření – buď likvidace jednotlivců, nebo izolace případné rozšířené populace. Rak mramorovaný je velmi odolný, rozmnožuje se partenogenezí, což znamená, že samice mohou klást neoplozená vajíčka a rychle tak založit novou populaci.
Dalším velkým rizikem je možnost šíření račího moru, na který jsou původní druhy raků citlivé, zatímco rak mramorovaný je vůči nemoci imunní. Račí mor se šíří nejen kontaktem mezi raky, ale také kontaminovanou vodou a blátem. Účinná léčba dosud neexistuje, proto odborníci vyzývají veřejnost, aby v postižené oblasti nevstupovala do tůní a nepřispívala tak k šíření této zákeřné nemoci.
Chov raka mramorovaného je v Česku kvůli těmto rizikům zakázán. Invazní druh se do přírody nejspíš dostal vypouštěním z akvárií nebo zahradních jezírek. Ochránci přírody apelují na obezřetnost, aby se zabránilo dalšímu šíření této invaze, která může ohrozit domácí vodní ekosystémy.