pátek 18. července 2025

Invazní pajasany zmizí z Pálavy

V chráněné krajinné oblasti Pálava začalo platit nové opatření, které má za cíl postupně odstranit invazivní dřevinu – pajasana žláznatého.

pajasan žláznatý na Pálavě

pajasan žláznatý na Pálavě
Zdroj: AOPK ČR

  • pajasan žláznatý na Pálavě
  • Zdroj: AOPK ČR

V Chráněné krajinné oblasti Pálava vstupuje v platnost opatření zaměřené na likvidaci invazní dřeviny – pajasanu žláznatého. Toto opatření zavádí povinnost pro vlastníky a uživatele pozemků odstraňovat tuto problematickou rostlinu, čímž se má zabránit jejímu dalšímu šíření. Cílem je ochránit místní přírodní biotopy a zajistit, aby pajasan nezpůsoboval škody na zemědělských plochách a statice budov.

Pajasan, který byl do Evropy přivezen z východní Asie v 19. století, se u nás začal rychle šířit a v některých oblastech již tvoří rozsáhlé porosty. Je mimořádně odolný a šíří se pomocí výhonů z kořenů a kmene, což ho činí velmi těžko kontrolovatelným. Zásah proti němu je náročný a vyžaduje přesnou aplikaci herbicidů, které pomohou s jeho likvidací bez poškození okolního prostředí.

Regulace pajasanu se nyní rozšiřuje i na chráněné krajinné oblasti, kde je organismus ochrany přírody povinen monitorovat a řídit jeho odstranění. V úsilí o záchranu Pálavy se počítá i s podporou místních samospráv a hospodářů. Opatření by mělo pomoci zabránit šíření této invazní dřeviny, která má na svědomí značné poškození krajiny.

Autor: Šimon Mitro

Související

1280px-Golden_jackal_-_portrait
Domácí Video

Fotopast na Pálavě zachytila dva dospělé šakaly

los
Domácí Fauna

Majestátní los se toulá českou krajinou. Pomozte s jeho ochranou

rostliny
Ostatní Příroda

Více rostlin, více uhlíku? Jen někde a za určitých podmínek

Ve Žďárských vrších na skalním útvaru Čtyři palice úspěšně vyletěla dvě mláďata sokola stěhovavého.
Domácí Fauna

Sokoli stěhovaví úspěšně opustili hnízdo ve Žďárských vrších