Podle červnových dat Eurostatu dosáhla roční inflace v eurozóně o dvě procenta, což je nárůst oproti květnovým 1,9 procenta. V celé EU inflace stoupla na 2,3 procenta. I když čísla nejsou dramatická, ukazují na pokračující tlak v některých sektorech.
Hlavní podíl na růstu cen měly služby, které se na inflaci podílely 1,51 procentního bodu. Následovaly potraviny, alkohol a tabák (+0,59 p. b.) a průmyslové zboží mimo energetiku (+0,13 p. b.). Naopak ceny energií meziročně klesly a inflaci mírně brzdily (-0,25 p. b.).
Nejnižší inflaci měly Kypr (0,5 %), Francie (0,9 %) a Irsko (1,6 %). Na opačném konci žebříčku je Rumunsko (5,8 %), Estonsko (5,2 %) a Maďarsko se Slovenskem (oba 4,6 %). Inflace klesla jen v pěti zemích, ve zbytku Unie naopak mírně rostla.
Česká republika zaznamenala v červnu meziroční inflaci 2,8 procenta, což je nárůst oproti květnovým 2,3 procenta. Česká inflace je tak vyšší než průměr eurozóny, ale zdaleka nedosahuje úrovní střední a východní Evropy.
Přestože jsou čísla oproti loňskému roku nižší, inflace zůstává citlivým tématem. Zvláště v zemích s vyšším tempem růstu cen přetrvávají obavy z dopadu na domácnosti. Evropská centrální banka tak bude i nadále pečlivě sledovat vývoj, zejména v sektoru služeb a potravin.