úterý 23. dubna 2024

Inflace klesla na 2,3 procenta. Je nejnižší za tři roky

Inflace v Česku klesla oproti prosinci o čtyři a půl procenta. Je nejnižší od března 2021.

Albert

Ilustrační foto.
Zdroj: aholddelhaize.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: aholddelhaize.com

Český statistický úřad (ČSÚ) oznámil významné zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen. V lednu klesla inflace na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Tímto krokem dosáhla inflace nejnižší úrovně za takřka tři roky, konkrétně od března 2021. „Inflace 2,3 procent je téměř třetinová proti tomu jakou inflaci převzala naše vláda v prosinci 2021 po vládě Andreje Babiše, kdy byla inflace 6,6 procent. Tato zpráva skutečně znamená optimistický výhled do roku 2024,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Statistiky ukazují, že meziroční inflaci v lednu ovlivnily především ceny související s bydlením, především pokles cen elektřiny, který zmírnil růst na 13,3 procenta. Dalším faktorem byla vyšší srovnávací základna v loňském roce.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů pokračovaly ve zlevňování, kdy ceny mouky, masa, jogurtů, sýrů a tvarohů, stejně jako cukru, ovoce a zeleniny, klesly v meziročním srovnání. Naopak stouply ceny lihovin, vína, piva a tabákových výrobků. Stravovací a ubytovací služby také zaznamenaly nárůst cen. „Potraviny meziročně zlevnily téměř o čtyři procenta, nízká inflace také znamená, že se letos zlevní úvěry, to pomůže opět lidem, firmám a celé ekonomice. Končí nejistota z budoucnosti a končí tak dvouletý stres ze zdražování, kterému byli vystaveni lidé i firmy,“ sdělil Fiala.

Inflace sice zůstává nad dvouprocentním cílem České národní banky (ČNB), ale značně se mu přiblížila. ČNB i Ministerstvo financí očekávaly, že lednová inflace klesne, a to na tři procenta, což odpovídá nové prognóze. Letošní rok by tak měl přinést ústup vysoké inflace z předchozích dvou let.

Autor: Šimon Mitro

Související

Hrad_Karlštejn_(Karlštejn),_Karlštejn_172
Domácí

Hrady zdražují, kaple je za 640 korun, speciální okruh vyjde rodinu na 14 tisíc

EU
Ekonomika

Inflace v EU klesla na 2,6 procenta

profimedia-0863774307
Ekonomika

Ministerstvo financí zlepšilo odhad ekonomického růstu

polský supermarket
Ekonomika

Inflace se drží na dvou procentech. Ceny potravin klesají