úterý 25. března 2025

Indická republika slaví 75 let. Jde o nejlidnatější demokracii světa

Dne 26. ledna 1950 vstoupila v platnost indická ústava, čímž byla oficiálně vyhlášena Indická republika, nejlidnatější demokracie světa.

Busty Džaváharlála Néhrúa a Mahátma Gándhího

Busty Džaváharlála Néhrúa a Mahátma Gándhího
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Busty Džaváharlála Néhrúa a Mahátma Gándhího
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Džaváharlál Néhrú

Po desetiletích pasivního odporu a vyjednávání mezi Mahátmou Gándhím, britskou vládou a muslimskou ligou se Indie konečně v roce 1947 dočkala nezávislosti. Původně slíbená samostatnost během druhé světové války vedla k rozdělení indického subkontinentu na dva státy – Indii a Pákistán. Toto rozhodnutí, které Gándhí označil za „nejšlechetnější čin britského národa“, však vyvolalo náboženské násilí, při kterém zemřely stovky tisíc lidí, včetně samotného Gándhího, který byl v lednu 1948 zavražděn hinduistickým fanatikem.

Indický premiér Džaváharlál Néhrú, který byl Gándhího žákem a pokračoval v jeho politických snahách, dokázal stabilizovat zemi a v roce 1949 byla přijata indická ústava. Ta oficiálně ustanovila Indii jako republiku, která 26. ledna 1950 získala právní rámec pro fungování jako demokratický stát. Ústava garantovala univerzální volební právo a zaručila rovnost pohlaví, čímž se Néhrú pokusil překonat kastovní systém a podporovat sociální spravedlnost.

Přestože Néhrú čelil neuvěřitelným výzvám, včetně masivní chudoby, stagnace vývoje země a přeplněnosti, zůstával klíčovým lídrem Indie. V roce 1952 vyhrál první z několika voleb a vedl zemi, která musela integrovat bývalé knížecí státy a potýkala se s národními autonomními hnutími. Néhrú, přestože byl zastáncem nenásilí, musel někdy přistoupit k vojenským akcím, například při obsazování portugalských enkláv Goa a Daman nebo v konfliktu s Čínou o Kašmír. Po jeho smrti v roce 1964 se stal jeho nástupcem Lál Bahádur Šastrí a později jeho dcera Indira Gandhi, která se stala premiérkou čtyřikrát.

Autor: Šimon Mitro

Související

Germanwings
Zahraniční Výročí

Před 10 lety zahynulo 150 lidí při úmyslném pádu letadla v Alpách

ab77ec623d196bf82bb0283bedacb76d
Film a TV

Kačírková byla hvězda poválečného filmu. Hrála i v prvním tuzemském videoklipu

Prague_liberation_1945_konev
Domácí

Návrat o desítky let zpět. Znovu se přepisují dějiny konce války

6567312151_9d0e264f2a_b
Domácí Výročí

Od 21. března 1989 mířil Václav Havel k propuštění. Revoluce už byla ve vzduchu