pátek 9. května 2025

Horko zvyšuje riziko toxinů v potravinách

Rostoucí teploty a vlhkost podporují šíření nebezpečných mykotoxinů, které ohrožují lidské zdraví.

citrony

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Změna klimatu zvyšuje riziko výskytu nebezpečných mykotoxinů v potravinách a krmivech. Tyto toxiny, produkované plísněmi, mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Odborníci varují, že je nutná společná evropská akce k omezení jejich šíření.

Mykotoxiny jsou přírodní toxické látky vznikající při plísňových infekcích rostlin. Mohou narušit hormonální rovnováhu, oslabit imunitu, poškodit játra a ledviny, zvyšovat riziko potratu či rakoviny. Podle evropského monitorovacího programu HBM4EU je 14 % dospělých Evropanů vystaveno mykotoxinu DON v množství, které může ohrozit zdraví. Tento toxin se běžně vyskytuje v pšenici, kukuřici a ječmeni.

Problémem je, že mykotoxiny nejsou viditelné ani cítit a nelze je vždy odstranit mytím či vařením. Kromě konzumace kontaminovaných obilovin, pečiva či těstovin se lidé mohou infikovat i pitím znečištěné vody nebo vdechováním plísní při práci v zemědělství. Nejzranitelnější jsou malé děti, těhotné ženy a pracovníci v potravinářství.

Vyšší teploty a vlhčí klima v Evropě vytvářejí ideální podmínky pro šíření plísní. Častější extrémní počasí, jako jsou povodně nebo sucho, oslabuje rostliny a činí je náchylnějšími k infekci. V důsledku toho se snižuje výnos plodin a zvyšují se ekonomické ztráty.

Rostoucí riziko plísňových infekcí navíc vede k většímu používání fungicidů, což může podpořit vznik rezistence. To znamená, že některé plísně se mohou stát odolnými vůči léčbě, což by mohlo představovat hrozbu i pro lidské zdraví.

Evropská unie se snaží problém řešit komplexně. Plánuje rozšířit monitoring nejen počasí, ale i potravin, krmiv a zdraví zvířat i lidí. Další možností je šlechtění plodin odolných vůči plísním, lepší zemědělské postupy, jako je střídání plodin nebo využívání biologických kontrolních mechanismů.

Autor: Šimon Mitro

Související

strom
Zahraniční Příroda

Třetina stromů na planetě čelí vyhynutí. Ochrana je nezbytná

mytí rukou
Zahraniční Zdraví

Rukavice nejsou náhradou za čisté ruce, varuje WHO

spalničky
Zahraniční Zdraví

Spalničky se šíří Evropou, nejhůře je na tom Rumunsko

novorozenec
Světové dny Zdraví

Den porodní asistence