úterý 23. dubna 2024

Hnuly se ledy? EU chce snížit zátěž zemědělců. Bereme to vážně, tvrdí Fiala

"Problémy zemědělců bereme vážně. Silné regulace a byrokracie netěší nikoho. Pravidelně jednáme se zástupci zemědělců i s jednotlivými farmáři," uvedl dnes premiér Fiala. O tom, že by dnešní protestní akci svolali fanoušci Putina už neřekl ani slovo.

429652973_959514452204625_3242669974309661395_n

Premiér Fiala si jel vyslechnout problémy zemědělců na rodinnou farmu Hole ve Velkých Přílepech.
Zdroj: Facebook/Petr Fiala

  • Premiér Fiala si jel vyslechnout problémy zemědělců na rodinnou farmu Hole ve Velkých Přílepech.
  • Zdroj: Facebook/Petr Fiala

Premiér české vlády Petr Fiala (ODS) uvedl, že jeho kabinet bere problémy zemědělců vážně a že se snaží o řešení, nejlépe na celounijní úrovni. Svými slovy předseda vlády reagoval na dnešní protestní akce zemědělců v řadě míst Evropské unie, včetně České republiky, kdy se rolníci si svými traktory vydali na cestu leckdy přes celou republiku a zpomalovali tak provoz na dálnicích a rychlostních komunikacích. Dnešní akce, do které se zapojilo zhruba tři tisíce strojů, měla poklidnější ráz než ta pondělní před ministerstvem zemědělství a Poslaneckou sněmovnou. Její účastníky Fiala nazval podporovateli Kremlu, čímž si proti sobě část zemědělců ostře popudil. Podobné rétoriky se dnes zdržel.

V souvislosti s dnešními protesty, kterými vyvrcholily několikatýdenní stávky sedláků i v Německu, Francii, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a řadě dalších zemí, Evropská komise sdělil, že představí návrhy na zjednodušení byrokracie pro zemědělce a další opatřené, která by zmírnila tlak na jejich práci.

Rolníkům se především nelíbí striktní opatření v rámci klimatického programu Green Deal, který kvůli emisi skleníkových plynů klade důraz na regulaci chovu dobytka a také dovoz levného obilí a potravin z Ukrajiny. Ta je totiž od začátku války v únoru 2022 zproštěna dovozní daně. To způsobilo, že jejím cenám nejsou zemědělci z ostatních států schopni konkurovat.

Autor: Jan Skala

Související

437574446_3564855510431466_8334234056602367149_n
Zahraniční

Nad Ruskem vyhrajeme, tvrdí Zelenskyj. Americké peníze mohou dorazit za týden

GLjtk6-XEAEvzr0
Zahraniční

Zelenskyj: Pomoc zachrání Ukrajině život. Zacharovová: Zemře mnohem více lidí

US_Capitol_west_side
Zahraniční

Americká pomoc Ukrajině prošla. Polovina Republikánů byla pro

Petr Fiala
Zahraniční

Ukrajina munici dostane do prázdnin, tvrdí Fiala. Pád ale nyní čeká další město