Vydra říční je symbol návratu divoké přírody do české krajiny. Vydra plní nejeden velmi důležitý úkol. Jedním z nich je detekování skrytého znečištění řek a potoků. Všechny toxické látky, které se hromadí v její potravě, se také ukládají v jejím těle. Jakmile vydra uhyne, stává se její tělo pro vědce extrémně důležité.
„Těla uhynulých vyder jsou pro nás zásadním zdrojem informací. Pomáhají nám zjišťovat, jaké látky se vyskytují v životním prostředí a jaké riziko představují pro volně žijící živočichy,“ vysvětluje Lukáš Poledník ze společnosti ALKA Wildlife, která se dlouhodobě zabývá výzkumem vyder v české krajině. Těla uhynulých vyder slouží i k získávání důležitých údajů o zdravotním stavu zvířete, výskytu nemocí, reprodukci či přítomnosti toxických látek.
Většina uhynulých vyder se nachází u silnic, protože nejčastěji umírají právě po střetu s vozidlem. V kooperaci s veřejností se proto výzkumníkům daří každoročně zajistit až 80 vyder, které následně analyzují. Pokud tedy lidé na uhynulou vydru narazí, stačí ji nahlásit.