čtvrtek 30. listopadu 2023

Hladovějící Gruntorád se setkal s Jurečkou. Ve vládě jste skončil, řekl mu

Dočkají se disidenti a chartisti zvýšení penzí? Za to nyní před úřadem vlády drží hladovku jeden z nich. Přišel za ním i ministr Jurečka, ale protestující se s ním odmítl bavit.

F_OZM-vXYAABEw9

Jiří Gruntorád protestuje před Úřadem vlády.
Zdroj: X

  • Jiří Gruntorád protestuje před Úřadem vlády.
  • Zdroj: X

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vládě skončil. Alespoň tak to obrazně vidí někdejší chartista a disident Jiří Gruntorád, který už několik dní drží hladovku před sídlem vlády. Chce jí docílit dvou věcí a jednou z nich je odstoupení Jurečky. Druhou pak zmírnění zákona o důchodech, který odpírá vyšší penze disidentům, kteří nemohli za komunistického režimu pracovat, bývali často vězněni nebo byli, v rámci akce Asanace, donuceni k emigraci. Gruntorád, ač sám disident a signatář Charty 77, nepoukuzuje na sebe, ale na případ svého kolegy Karla "Charlieho" Soukupa, který podle všeho pobírá nepřijatelně nízký důchod. Za viníka označuje právě Jurečku, který zmírnění onoho zákona nepodpořil.

Jurečka dokonce za hladovějícím Gruntorádem přišel, ale protestující se s ním už odmítl bavit, protože problém by měl řešit Jurečkův nástupce, protože ministr ve své funkci už stejně skončil. Ten to však odmítl s tím, že jeho možná rezignace se nebude řešit na chodníku před Úřadem vlády.

Problémem, na který Gruntorád, jenž byl sám za komunismu vězněný, se zabývají už politici napříč celým spektrem. Shodli se na tom, že věc je třeba řešit, ač by se muselo sáhnout k nesystémovému kroku.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0824618444
Domácí

Jednejte s námi, nebo přitvrdíme. Odbory poslaly vládě vzkaz, Fiala jej odmítá

Uhelný přístav v Newcastlu v Austrálii.
Zahraniční Klimatické změny

Stovka aktivistů byla zatčena. Blokovala uhelný přístav

41273335574_05719e5418_b
Domácí

Gruntorád a Bok ukončili hladovku. Před Úřadem vlády strávili poslední noc

405011429_7549965175014004_2017130406450302735_n
Domácí Aktualizujeme

Muž kempuje před Strakovkou přes půl roku. Hladovku zrušil, když mu dali jídlo