čtvrtek 23. května 2024

Fico razantně odmítl migrační pakt. S ním nesouhlasí i další země

Slovensko odmítá migrační pakt, který by do země přivedl nelegální migranty. Zároveň podle premiéra Roberta Fica nepodpoří ani vstup Ukrajiny do NATO.

408148998_927981615352806_5463957773040899139_n

Atentát na Roberta Fica odsuzují politici z celého světa.
Zdroj: Facebook/Robert Fico

  • Atentát na Roberta Fica odsuzují politici z celého světa.
  • Zdroj: Facebook/Robert Fico

To, o čem jiné země od minulého týdne mluví, chce slovenský premiér Robert Fico dotáhnout do výsledného konce. Podle svých slov jasně odmítl migrační pakt, který schválil Evropský parlament a doporučil poslancům své strany SMER-SD, i dalším koaličním partnerům, aby s ním nesouhlasili. Podle něho migrační balíček by pro Slovensko znamenal buď přijetí tří set migrantů na základě přerozdělování, nebo by Bratislava za každého z nich musela zaplatit 20 tisíc eur, čili zhruba půl milionu korun. „To není solidarita, to je diktát,“ uvedl Fico s tím, že na vládní úrovni panuje jednotný názor. Nesouhlas s migračním balíčkem zní i z Polska, Maďarska a částečně i České republiky, kde jej však obhajoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Naopak Německo, kterému by od migrantů výrazně ulevil, jej slavilo jako historický úspěch.

Stejně tak Fico uvedl, že jeho vláda nikdy neratifikuje přístup Ukrajiny do NATO. Podle Fica by vstupem této východoevropské země do Severoatlantické aliance byly ohroženy zájmy Slovenska a připravená půda pro světový konflikt.

Slovenská vláda s ukrajinskou delegací, kterou vedl tamní premiér Denis Šmyhal, jednala minulý týden v Michalovcích. Obě strany se shodly na prohloubení vzájemné hospodářské a energetické spolupráce, stejně jako slovenské humanitární podpory Ukrajiny a pomoci při snahách Kyjeva o vstup do Evropské unie.

Autor: Jan Skala

Související

Rosneft-azs
Ekonomika

Rafinérie hoří, ale Rusko má ropy dost. Znovu povolilo vývoz benzinu

profimedia-0874393480
Zahraniční

Policie vyšetřuje desítky lidí. Slovensko odmítá vyhlášení výjimečného stavu

2013_Moscow_Victory_Day_Parade_(45)
Zahraniční

Rusko zahájilo jaderné cvičení, odehraje se i v obsazených ukrajinských oblastech

european_brown_bear_wild_animal_bear_dangerous_animal_world_fur_nature_animal-554721
Zahraniční

Je slovenské trápení u konce? Odstřel medvěda bude jednodušší, řekli politici