Astronomové z Evropské jižní observatoře (ESO) poprvé vizuálně potvrdili, že supernova SNR 0509-67.5 vznikla dvěma po sobě jdoucími explozemi. Díky pozorování na dalekohledu VLT objevili charakteristické vrstvy vápníku, které potvrzují tzv. „dvojitou detonaci“ bílého trpaslíka. Tento objev otevírá nové pochopení vzniku supernov typu Ia, klíčových pro měření vesmírných vzdáleností a pochopení rozpínání vesmíru.
Supernovy typu Ia vznikají, když bílý trpaslík získává hmotu od hvězdného partnera a překročí kritickou hmotnost, což vede k explozi. Nový model ale ukazuje, že nejdříve může explodovat vrstva helia na povrchu trpaslíka, čímž vznikne rázová vlna, která spustí druhou, hlavní explozi v jádru hvězdy. Tento proces dvojité detonace nyní vědci přímo pozorovali díky detailnímu spektru v pozůstatcích supernovy.
„Jasný důkaz dvojité detonace mění naše chápání toho, jak bílí trpaslíci explodují,“ říká vedoucí studie Priyam Das. Objev nejen pomáhá vyřešit dlouholetou záhadu o vzniku těchto explozí, ale také zdůrazňuje jejich význam jako nástrojů pro měření vzdáleností ve vesmíru. Tento průlom je výsledkem mezinárodní spolupráce a moderních technologií ESO, které umožňují zkoumat vesmír s nebývalou přesností.