Uběhly dva roky práce, projektová dokumentace je zpracovaná na náklady Správy železnic, která vlastní objekt využívaný záchrannou stanicí pro zvířata i nové prostory, kde by se stanice a veterinární pohotovost měly usídlit, uskutečnily se schůzky s architektem, aby všechno vyhovovalo potřebám práce se zvířaty. Následovaly další kroky. "Schůzka předchozího hejtmana, pracovníků Správy železnic a dalších, kde byl jasně deklarovaný zájem na tom, aby neprodleně začaly stavební úpravy, vytvořilo se adekvátní zázemí a pohotovost mohla svištět, protože loni v říjnu k tomu byl ještě ochotný lékař včetně personálu. Od října se neděje nic," posteskl si na facebookové stránce Petr Prokeš ze Záchranné a odchytové služby, která sídlí v budově Správy železnic v Dalovicích a řeší desítky nočních a víkendových telefonátů s prosbou o pomoc pro mazlíčky. V Karlovarském ani sousedním Plzeňském kraji totiž žádná veterina pohotovost neprovozuje. "Na pohotovost už tady čekáme hodně dlouho. Nedávno jsem řešila pejska v akutním stavu. Bohužel, jako vždy se tyto věci stávají, konkrétně u nás v pátek v noci. Našli jsme pohotovost, která nás přijala až v Praze. Prodleva byla moc dlouhá a už se nedalo nic dělat. Pohotovost tady opravdu moc potřebujeme," zní jedna z mnoha zkušeností majitelů domácích zvířat z Karlovarska.
Přestože Prokeš dál urgoval krajský úřad a pomáhali mu s tím i poslanci, nic se nedělo. "V červnu poslala Správa Železnic na kraj dopis, ve kterém se dožaduje potvrzení záměru nebo alespoň toho, aby se někdo z kraje uráčil komunikovat. Koncem června míří na kraj urgence, že je nutné Správě železnic odpovědět do 7. července, jinak dohody padají. A co myslíte? Žádná odpověď, neskutečná arogance, ignorace. Až se zase někdo bude ptát, proč v tomhle kraji nic nejde, tak je to proto, že tam sedí lidi, kteří prostě jen berou prachy a nic nedělají a za nic nenesou odpovědnost," zlobí se Prokeš.
Vedení Karlovarského kraje se proti jeho tvrzením ohradilo a všechno hází na Správu železnic. "Nové vedení se aktivně snaží hledat řešení, nicméně ta jsou limitována obtížnou komunikací se Správou železnic," tvrdí kraj v tiskové zprávě. "Ze Správy železnic nás nikdo od doby našeho příchodu na kraj, což bylo v listopadu loňského roku, oficiálně nekontaktoval. Pro kraj je zřízení veterinární pohotovosti prioritou stejně jako fungování odchytové stanice, které na místě působí. Obě tyto aktivity mají naši maximální podporu. Kraj tedy rozhodně tuto věc neprotahuje a v žádném případě nechyboval,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí Jan Vrba.
Jak je možné, že o rozjetém projektu nevěděl a proč se v něm nepokračovalo, už nevysvětlil.
11. července se měla uskutečnit schůzka všech zainteresovaných. Na dotaz Minutových zpráv mluvčí kraje Jitka Čmoková neprozradila, jestli se věci hnuly dopředu. "V tomto případě doporučuji se obrátit e-mailem přímo na paní hejtmanku," uvedla. Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) na dotaz Minutových zpráv dosud nereagovala.
Na rozdíl od kraje i v tomto případě projevila Správa železnic vstřícnost. V projektu hodlá pokračovat, i když kraj dosud její kroky ignoroval. Všechno je ale jen na něm. "Poslední setkání se zástupci Karlovarského kraje včetně paní hejtmanky a současným nájemcem prostor nádraží v Dalovicích proběhlo v pátek. Z našeho pohledu šlo o konstruktivní jednání, během kterého jsme předložili první verzi zpracovaného projektu úprav prostor pro odchytovou službu. Karlovarský kraj se nyní rozhodne, zda chce v nádražní budově zřídit také pracoviště veterinární pohotovosti. Pokud ano, Správa železnic zapracuje úpravy do projektu, aby mohly být řešeny jednou stavební akcí," uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová