pátek 23. května 2025

Dobrovolníci zachraňují srnčata před strašnou smrtí. Pomáhají jim i drony

Zemědělci dnes zahájili senoseč, protože tráva dosáhla potřebné výšky. Vysoký porost ale zároveň poskytuje úkryt novorozeným srnčatům, která ještě neumí utíkat ani se schovat před nebezpečím. Kvůli tomu každoročně mnoho mláďat končí pod žacími noži.

srnče

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Problém se pokoušejí řešit dobrovolníci, kteří srnčata z luk vynášejí do bezpečí. Do záchranných akcí se může zapojit kdokoli. Skupiny dobrovolníků vyrážejí brzy ráno, obvykle ještě před pátou hodinou, a vytvářejí rojnici, aby důkladně prohledaly louky. Hledají srnčata, která se v trávě ukrývají a bez pomoci by zahynula.

Když srnče najdou, přenesou ho na bezpečné místo poblíž louky. Postupují citlivě, mládě berou do rukavic a používají trs trávy, aby na něj nepřenesli lidský pach. Poté ho uloží na klidné místo a přikryjí trávou. Srna si ho zpravidla do večera najde.

Hledači srnčat se domlouvají přes sociální sítě, například ve skupině zaměřené na záchranu mláďat v okolí Heřmanova Městce, Chrudimi a nově i Pardubic. Další aktivní skupiny fungují i na Hlinecku a ve Včelákově. Dlouhodobě zachraňují mláďata i na Plzeňsku a v dalších koutech republiky. Bez nich by srnčata neměla šanci na přežití.

Zemědělci sice mají ze zákona povinnost ochránit zvěř při obhospodařování pozemků. Termíny sečení musí hlásit místnímu mysliveckému spolku a používat mají plašiče. Při sečení mají postupovat od středu ke krajům pozemku, to ale nedělají kvůli úspoře nafty i zjednodušení práce.

Myslivci jsou zase ze zákona povinní louky před sečením procházet. V mnoha případech ale ani oni problém neřeší. Všechno je tak na dobrovolnících, kteří se snaží louky před sečením procházet a zvířata zachraňovat.

Smrt, která srnčata jinak čeká, je navíc nesmírně drastická. Stroje srnčatům zpravidla přesekají běhy nebo je jinak zmrzačí, mláďata pak umírají i několik hodin, než vykrvácí a stanou se potravou dravých ptáků. Při výrobě senáže se posekaná tráva sbírá do balíků často i s nasekanými mrtvolkami a je navíc toxická pro hospodářská zvířata, která se jí krmí. Najít tedy mládě na louce může zachránit i víc životů.

V poslední době při záchraně dobrovolníkům pomáhají také moderní technologie. Drony vybavené termovizí umožňují rychle a přesně určit polohu ukrytých mláďat v trávě.

Související

Zabavený tygr ussirijský_foto_Šárka Kyselová
Domácí

Tygr zabavený majiteli našel dočasný domov v liberecké zoo

Nový Textový dokument OpenDocument
Zahraniční Kauzy

Rybář přežil na širém moři 95 dnů bez jídla a vody

Snímek obrazovky_5-2-2025_172621_www.facebook.com
Zahraniční Video

Tygr pronásledoval divočáka, když spadli do nádrže, stal se z něj beránek

20533521335_41a05957a1_c
Zahraniční Fauna

Dobrovolníci zachraňují v Torontu zraněné ptáky. Na kontě jich mají víc než tisíc