U příležitosti Světového dne prevence utonutí upozornilo Ministerstvo zdravotnictví na alarmující čísla: v Česku každoročně utonou stovky lidí. Letos už voda připravila o život téměř sto osob. Za tragédiemi často stojí alkohol, zdravotní potíže nebo nedostatečný dohled nad dětmi.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzdvihl práci všech složek, které se na bezpečnosti podílejí. Díky jejich aktivitám se podařilo výrazně snížit například případy řízení lodí pod vlivem alkoholu. Přesto vyzývá veřejnost k větší opatrnosti a respektu vůči vodě, a to nejen u moře, ale i na českých koupalištích, řekách a rybnících.
Statistiky ukazují, že šance na přežití po tonutí jsou dramaticky nižší než u dopravních nehod. Při záchraně hraje roli každá vteřina – tonoucí má jen asi minutu, než zmizí pod hladinou. Zhruba dvacet lidí ročně skončí po skoku do mělké vody ochrnutí.
Hygienická služba i Policie ČR proto zintenzivňují osvětové kampaně. V létě šíří informační videa a brožury v rámci iniciativy „U vody bezpečně“. Policisté a záchranáři navíc vyrážejí přímo k lidem – na koupaliště, břehy i kempy, kde radí, jak se chovat u vody zodpovědně.
Zástupci policie zdůrazňují, že kontroly na vodních cestách nejsou šikanou, ale nutností. Provoz i rizika rostou a veřejnost často podceňuje nebezpečí, která u vody číhají. Apelují i na dospělé, aby ke koupání nechodili sami a vyhýbali se alkoholu nebo drogám.