sobota 5. července 2025

Češi vyráží na dovolenou s mobilem, ale jeho zabezpečení podceňují

Podle průzkumu společnosti ESET si telefon na dovolenou bere 88 procent lidí, přesto se téměř polovina z nich před cestou nepostará o jeho zabezpečení.

mobil

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Luis Quintero

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Luis Quintero

Pro většinu Čechů je chytrý telefon nezbytnou součástí letní dovolené. Podle průzkumu společnosti ESET si bez něj neumí cestu představit 88 procent lidí. Přesto ho téměř polovina z nich (49 %) před odjezdem neaktualizuje ani nezálohuje jeho obsah, čímž se vystavuje riziku ztráty dat, krádeže nebo napadení škodlivým kódem.

Smartphone dnes slouží nejen jako fotoaparát a komunikační nástroj, ale i jako úložiště dokladů, platebních karet či letenek. Přesto jen 27 procent lidí kontroluje před cestou aktualizace a jen pětina myslí na bezpečnostní software nebo zálohování. Nejčastěji tyto kroky podceňují lidé ve věku 51–65 let.

Zatímco zabezpečení telefonu PINem nebo biometrikou využívá polovina respondentů, pouhých 12 procent má aktivní funkci pro nalezení zařízení při ztrátě. Jen desetina lidí chrání připojení přes VPN, přestože právě veřejné Wi-Fi sítě mohou být snadno zneužitelné k odcizení dat. Útočníci dokážou vytvořit falešné sítě, které se tváří jako oficiální připojení hotelu či kavárny.

Na sociálních sítích jsou Češi obezřetnější – pětina nesdílí z dovolené žádné fotky a videa a jen šest procent je zveřejňuje okamžitě a veřejně. Většina lidí se také vyhýbá označování své polohy, což snižuje riziko vykradení domácnosti. Přesto platí, že nejbezpečnější je sdílet zážitky až po návratu domů.

Více než polovina respondentů VPN nevyužívá vůbec a pětina dokonce ani neví, co to je. Virtuální privátní síť šifruje komunikaci, zvyšuje soukromí a umožňuje přístup k českému obsahu i v zahraničí.

Odborníci proto doporučují před dovolenou zařízení nejen aktualizovat a zálohovat, ale také vybavit kvalitním bezpečnostním softwarem a naučit se bezpečně chovat při připojování k neznámým sítím. Pro online platby je vhodné využívat jednorázové virtuální karty a cennosti včetně platebních karet či telefonů chránit například RFID peněženkami nebo bezpečnostními ledvinkami.

Autor: Šimon Mitro

Související

Pohled na Brno z výšky
Domácí

Jak Brno vnímají jeho obyvatelé i celé Česko?

prifomi
Domácí Prezidentské volby

Pavel favoritem voleb 2028. Jiná jména veřejnost netáhnou

nadváha
Domácí Zdraví

Češi bojují s váhou. Klíč není jen v pohybu, ale hlavně v jídle

modrá obrazovka smrti
Zahraniční Technologie

Modrá smrt zčerná. Microsoft mění legendární chybové hlášení