pátek 14. června 2024

Češi pijí méně piva

V Česku klesá spotřeba piva. Roste naopak konzumace nealkoholických ochucených piv.

pivo kozel

Ilustrační foto.
Zdroj: Plzeňský Prazdroj

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Plzeňský Prazdroj

Konzumace zlatavého moku v Česku klesá. Loni Češi vypili o 2,7 procenta méně piva než roce 2022. Pokles podle Českého svazu pivovarů a sladoven odráží ekonomickou nejistotu a měnící se návyky spotřebitelů. Podíl prodeje v hospodách a restauracích dále klesá, stejně jako export piva do zahraničí.

Celkový výstav českého piva v roce 2023 se pouze těsně udržel nad 20 miliony hektolitrů. Češi tak vypili o 1,35 milionu hektolitrů piva méně než před pandemií. Spotřeba piva v restauracích a hospodách poklesla na historické minimum, což ovlivnilo i průměrnou konzumaci piva na obyvatele, která dosáhla 128 litrů. Export piva do zahraničí klesl o 4,3 procenta, přičemž největšími exportními trhy zůstávají Slovensko, Německo a Polsko.

Pokles spotřeby piva částečně vyvažuje rostoucí popularita nealko piv. Ochucená piva a nealko verze vzrostla loni o 9,3 procenta ve srovnání s předcházejících rokem. Nejčastěji se pivo stále kupuje ve skleněných lahvích, ale roste zájem o plechovky, které jsou populární zejména u nealkoholického piva a beer mixů.

Autor: Šimon Mitro

Související

Velkopopovický pivovar
Domácí Pivo

Kozel slaví 150 let. Velkopopovický pivovar zve na oslavy

Budějovický Budvar
Ekonomika Pivo

Budvar uvařil nejvíce piva v historii. Tržby rostou

pivo Bělorusko
Zahraniční Pivo

Nejlevnější pivo čepují v Minsku, nejdražší naopak v Reykjavíku

Budweiser
Světové dny Pivo

Den piva