Červen přinesl do České republiky výrazně teplejší počasí, než je obvyklé. Průměrná teplota 18,1 °C překonala normál o 1,6 °C a zařadila se mezi sedm nejteplejších červnů od roku 1961. Ačkoliv množství srážek odpovídalo dlouhodobému průměru, slunečního svitu bylo víc než obvykle – 123 procent normálu.
Zvláště horký byl závěr měsíce, kdy teploty na jihu Moravy dosahovaly až 35 °C. Tropické třicítky padly během měsíce celkem ve 12 dnech. V červnu se také často objevovaly bouřky – více než 100 meteorologických stanic zaznamenalo alespoň čtyři bouřkové dny.
Hydrologická situace ale příznivá nebyla. Průtoky ve většině toků dosahovaly pouze 15 až 90 procent obvyklých hodnot, přičemž nejhůře byly na tom Vltava a střední Labe. Mnohé menší řeky v povodí Labe a Dyje se sice blížily normálu, ale přibývalo profilů s projevy sucha. Podzemní vody zůstávají podprůměrné, přičemž prameny vykazují mimořádně nízkou vydatnost.
Naopak kvalita ovzduší se zlepšila. Průměrné koncentrace prachových částic PM10 i PM2,5 byly nejnižší za posledních deset let. Úroveň ozonu patřila k třetí nejnižší hodnotě za stejné období. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jsou ale zveřejněné údaje zatím předběžné a mohou se ještě mírně upravit.