čtvrtek 30. listopadu 2023

Čepované pivo zdraží zhruba o tři koruny. Cena začne likvidovat malé hospody

Jestliže cena lahvového piva zůstane po Novém roce stejná, čepované výrazně podraží. Doplatí na to zejména vesnické hospody, které podle předpovědí začnou ve velkém zavírat.

beer_drink_refreshment_alcohol_beer_glass_glass_alcoholic_benefit_from-599741

Milovníci čepovaného piva si výrazně připlatí.
Zdroj: PxHere

  • Milovníci čepovaného piva si výrazně připlatí.
  • Zdroj: PxHere

Blíží se soumrak malých vesnických hospod? Zvýšení DPH na pivo z 11 na 21 procent, které schválila vláda od začátku příštího roku, bude pro mnohé z nich likvidační krok. Už tak vysoká cena točeného piva se zvedne zhruba o tři koruny. V diskuzním televizním pořadu to uvedl šéf budějovického pivovaru Budvar Petr Dvořák.

Trend zavírání restaurací, na který jako první začaly doplácet právě vesnické hospody, započal v době, kdy začal platit zákaz kouření v restauračních prostorách. Velkou ránu pohostinství zasadily také covidové restrikce, kdy řada podniků po jejich uvolnění už neotevřela. Další odliv klientů zažívaly restaurace i loni a letos, kdy se kvůli vysoké inflaci citelně zvedla cena piva i jídla.

Cena se piva se podle ekonomů za poslední rok zvýšila zhruba o deset procent. Ke zdražování přistoupily velké pivovaru během podzimu, Staropramen upravoval ceny v září a Plzeňský Prazdroj v říjnu. Od Nového roku dojde k dalšímu citelnému zvyšování cen, ovšem to se bude týkat pouze u točeného piva. Cena lahvového, která je nyní o stovky procent nižší než za čepované, zůstane stejná.

Autor: Jan Skala

Související

chmel
Ostatní Pivo

Kolik vody potřebuje chmel? Vědci našli odpověď

Ilustrační foto
Domácí

Na luxusních autech už neušetří. Změna pravidel pro podnikatele při odpočtu DPH

Kofola
Ekonomika Pivo

Kofola investuje do piva. Bude pod ní patřit Zubr i Holba

Dvě_piva_Štěpán_(Pivovarský_klub)
Ekonomika

Česko už není ráj pivařů. Levnější pivo je v řadě jiných zemí