Čaj působí jako filtr proti těžkým kovům v pitné vodě

Nová studie ukázala, že čaj může mít nejen blahodárné účinky na zdraví, ale také pomáhá filtrovat potenciálně nebezpečné těžké kovy z pitné vody.

čaj

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / MYKOLA OSMACHKO

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / MYKOLA OSMACHKO

Vědci z USA provedli testy na různých typech čajů, včetně černého, zeleného, oolong, bílého, heřmánkového a rooibos čaje, které vařili ve vodě obsahující olovo a další kovy, jako je chrom, měď, zinek a kadmium. Výsledky ukázaly, že příprava běžného šálku čaje může odstranit až 15 procent olova z vody. Tento proces využívá vlastnosti čajových lístků, které mají vysokou aktivní povrchovou plochu, což z nich činí účinný adsorpční materiál.

Dlouhé louhování čaje bylo spojeno s větší redukcí olova. Pokud čaj louhujeme déle, například přes noc, odstraníme z vody větší množství kovů. Výzkumníci také zjistili, že čajové sáčky z celulózy jsou nejúčinnější při zachycování kovů, na rozdíl od sáčků z bavlny nebo nylonu, které neodstraňují téměř žádné těžké kovy.

Tato nová zjištění o čajových filtrech se přidávají k již známým zdravotním přínosům čaje, jako je zlepšení kardiovaskulárního zdraví nebo ochrana před neurodegenerativními nemocemi. Vědci věří, že pokud by lidé začali pít více čaje, mohli bychom v průběhu času pozorovat pokles nemocí spojených s expozicí těžkým kovům.

Autor: Šimon Mitro

Související

Virus mpox
Zahraniční Mpox

Nová varianta mpox se šíří Evropou, první případ hlásí Švýcarsko

hmyz
Zahraniční Fauna

Světový stav hmyzu zůstává záhadou. Chybí data

spánek
Zdraví

Narušení biologických hodin zhoršuje metabolismus a zvyšuje riziko cukrovky

Země
Ostatní Vesmír

Na Zemi není voda náhodou, ukázal to miliardy let starý meteorit