úterý 25. června 2024

Británie posílí armádu. Ta má trumfnout Polsko a být nejsilnější v Evropě

Velká Británie má ambice vybudovat druhou největší armádu NATO a být hybnou obrannou silou Evropy. Jako úhlavního nepřítele stále vidí Rusko.

Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak.
Zdroj: Flickr (Creative Commons)

  • Britský premiér Rishi Sunak.
  • Zdroj: Flickr (Creative Commons)

Největší generační posílení armády, tak nazval britský premiér Rishi Sunak krok své vlády, kterým se tamní britský průmysl uvádí do válečného režimu. Spojené království by chtělo do roku 2030 zvýšit výdaje na obranu z dosavadních 2,3 procenta za HDP na 2,5 procenta, což by kabinetu mohlo pomoci ve snaze vybudovat nejsilnější armádu v Evropě a po Spojených státech druhou nejsilnější v rámci Severoatlantické aliance. Řečeno čísly, Londýn každoročně na obranu bude vydávat o 10 miliard liber více.

Sunak, který o záměru své vlády informoval při návštěvě Polska, jenž už předtím také oznámilo snahy o vytvoření nejsilnější armády Evropy, jako největší nebezpečí současného světa jmenoval dobyvačnou politiku Ruska. Při projevu se přidržel společné rétoriky NATO, která poukazuje na hypotézu, že po vítězství na Ukrajině by si ruský prezident Vladimir Putin mohl dělat zálusk na některou z aliančních zemí.

Velká Británie také rovněž oznámila schválení dosud největší pomoci Ukrajině ve výši zhruba půl miliardy liber. Balík posvětila Sněmovna lordů poté, co obří pomoc válkou zasažené východoevropské zemi prošla i přes americké zákonodárce. Britové Ukrajině poskytnou například čtyři miliony kusů munice, 400 vozidel, 60 lodí a rakety dlouhého doletu Storm Shadow.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0884079865
Zahraniční

Napětí mezi Ruskem a USA roste. Pentagon nabádá ke střelbě na ruské cíle

GQRX9ltXQAEKiaE
Zahraniční Video

Fraška v Rusku: Putinova olympiáda byla ještě trapnější, než se čekalo

Nigel_Farage_(33022196951)
Zahraniční

Britský pravičák Farage: Za válku na Ukrajině může Evropská unie a NATO

1455006209_cs_0db7d3e36892490b4bbeb78ca5d74ff1
Domácí

Výpovědí hrozí i management Kovosvitu. I jeho pracovníkům nechodí výplaty