čtvrtek 22. května 2025

Biosmršť se vrací: Češi znovu vyrazí stopovat vetřelce v přírodě

Už čtvrtým rokem budou lidé po celé republice pomáhat vědcům odhalovat nepůvodní druhy rostlin a živočichů. Od pátku 23. do neděle 25. května se koná akce Biosmršť 2025.

Mýval severní

Mýval severní
Zdroj: Pexels / Chris F

  • Mýval severní
  • Zdroj: Pexels / Chris F

Ve dnech 23. až 25. května se již počtvrté zapojí veřejnost po celé České republice do akce Biosmršť, která mapuje nepůvodní a invazní druhy rostlin a živočichů. Cílem je získat aktuální data o jejich výskytu, jež pomohou vědcům i ochráncům přírody v boji proti jejich šíření a negativnímu vlivu na domácí ekosystémy.

Do projektu se může zapojit každý pomocí bezplatné mobilní aplikace iNaturalist nebo webu iNaturalist.org, kde lze nahrávat fotografie a pozorování. Data pak putují do českých i mezinárodních databází, čímž přispívají k lepšímu globálnímu přehledu o invazních druzích.

Letos přibyly na seznam sledovaných druhů například japonský brouk listokaz, jehož včasné zachycení může zabránit škodám zejména v sadech a lesních školkách. Pozornost bude také zaměřena na dvě rostliny rodu starček, které se v Česku šíří podél dopravních koridorů.

Loňský ročník přilákal téměř dvě stě dobrovolníků, kteří zaznamenali přes osm set pozorování. Pomocí aplikace iNaturalist zvládnou i méně zkušení pozorovatelé přesnou identifikaci druhů díky strojovému rozpoznávání a komunitní podpoře.

Více informací a seznam sledovaných druhů najdete na webu biosmrst.cz.

Autor: Šimon Mitro

Související

Sokolí mládě z CHKO Ždárské vrchy
Domácí Fauna

Do skal se vrátil život. Sokolí pár ve Žďárských vrších vyvedl dvě mláďata

arktické rostliny
Zahraniční Příroda

Tundra se mění bez pravidel. Arktické rostliny reagují na oteplování nečekaně

Bílé stráně u Pokratic
Domácí Příroda

Oslíci chrání Bílé stráně

rostliny
Domácí Příroda

Evropský projekt TETTRIs chce zachránit disciplínu, která drží přírodu pohromadě