Americká vláda žaluje Amazon

Za nekalé monopolní praktiky je žalován obchodní gigant Amazon. Žalobu na něj podala americká vládní agentura.

profimedia-0206724663

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Americká Federální obchodní komise (FTC) žaluje společnost Amazon za nekalé praktiky související s monopolním postavením na trhu. Podle FTC zneužívá Amazon své dominantní postavení a nutí spotřebitele platit vyšší ceny. „Amazon neporušuje zákon proto, že je velký, ale proto, že se dopouští jednání, které jeho konkurentům zabraňuje v růstu a novým konkurentům v rozvoji,“ tvrdí FTC ve stížnosti.

Tím, že potlačuje konkurenci ve vztahu k cenám, výběru produktů, kvalitě a tím, že brání svým současným i budoucím konkurentům v přilákání dostatečného počtu zákazníků a prodávajících, si Amazon zajišťuje, že žádný současný ani budoucí konkurent nemůže ohrozit jeho dominanci,“ uvádí FTC. Tvrdí se, že Amazon ovlivňuje prodeje v maloobchodu ve výši stovek miliard dolarů ročně u stovek tisíc produktů. „Monopolní Amazon využívá svou moc ke zvyšování cen pro americké zákazníky a k účtování vysokých poplatků stovkám tisíc online prodejců,“ říká John Newman, zástupce ředitele odboru hospodářské soutěže FTC.

Amazon zveřejnil podrobnou odpověď na žalobu a nazval ji jako „zavádějící“. Pokud by žaloba byla úspěšná, Amazon tvrdí, že by byl nucen zvýšit ceny prodávaných produktů, nabízet pomalejší a méně spolehlivou dopravu a zákazníkům účtovat vyšší částky za program Prime, své předplatné. „Naším přáním bylo, aby agentura uznala, že inovace a zaměření na zákazníka ze strany Amazonu prospěly americkým spotřebitelům podobě nižších cen a zvýšené konkurence,“ uvedl David Zapolsky, generální právník Amazonu.

Při stanovování cen produktů se snažíme vyrovnat nízkým cenám ostatních prodejců - jak online, tak offline,“ dodal Zapolsky. „Všichni ostatní prodejci v našem obchodě stanovují své ceny nezávisle, ale abychom jim pomohli zvýšit prodej a zatraktivnit náš obchod pro zákazníky, investujeme také do nástrojů a vzdělávání, které jim pomáhají určit konkurenceschopné ceny.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: CNET

Související

1776561
Zahraniční

Bidenovi ujely nervy a urazil Putina. Pro nás je to výhoda, odvětil šéf Kremlu

čip
Zahraniční Technologie

Biden oznámil, že americký výrobce čipů dostane 1,5 miliardy dolarů

Audrii Cunnigham
Krimi

Tělo 11leté Američanky našli potápěči. Podezřelým je rodinný přítel s hákovým křížem

8759664823_7e8c2e6a40_b
Zahraniční

Američan vyhrál v loterii miliardy. Stala se chyba, výhru nejspíš nikdy neuvidí