pátek 14. června 2024

Amazon čelí žalobě. Prodává špionážní háčky do koupelen

Amazon prodává kontroverzní háčky nejen do koupelny. Mají zabudovanou miniaturní kameru. Společnost výrobky prodává i přes stížnosti. Nyní čelí i žalobě.

71nFTB9rakL._AC_SX679_

Háček jako špionážní kamera.
Zdroj: Amazon.com

  • Háček jako špionážní kamera.
  • Zdroj: Amazon.com

Na prodejním portálu Amazon je možné nakoupit prakticky cokoliv. K dispozici jsou dokonce i špionážní kamery ukryté do háčků nejrůznějších podob. Jeden z takových výrobků je u inzerátu vyobrazený nad vanou nebo vedle postele. To může podle odborníkům nabádat ke zneužití i přes to, že většina z kamer zdůrazňuje jejich užitečnost při sledování dětí nebo pro zajištění bezpečnosti.

Společnost už kvůli kontroverzní minikameře čelí žalobě v USA. Podala ji zahraniční studentka, kterou majitel bytu natočil v koupelně právě háčkem na ručníky. Podle žaloby, kterou projednává okresní soud, stálo přímo v popisku inzerátu, že zařízení by nemělo přitahovat pozornost. Společnost měla navíc předvídat, že kameru může někdo takto zneužít. Amazon se proti tomu odvolal s tím, že nemůže předvídat, za jakým účelem, kdo a jak kamery použije. Soud odvolání zamítl. Poškozená dívka teď požaduje tučné odškodné.

Na britském webu Amazonu jsou údajně i další podezřelé kamery. Popisek u jedné, která je ukrytá uvnitř požárního hlásiče, například nabádá k monitorování nevěrného partnera. U jiné, která připomíná USB nabíječku, je zase na snímku vyobrazený pár v romantickém objetí. "Vzhledem k očekávání soukromí v domácnosti by jednotlivci použitím takového zařízení mohli páchat trestný čin od obtěžování až po sexuální delikty nebo porušení lidských práv. Videa by se pak navíc mohla dostat i veřejně na sociální sítě," vysvětlila závažnost problému Jaya Handa, právnička zabývající se ochranou soukromí.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

426359501_935752751250923_2597971856452863860_n
Hudba Video

Musel jsem sledovat pornografii. Muž žaluje Madonnu za emoční újmu

Graceland
Zahraniční

Podvodníci chtěli ukrást legendární dům Elvise Presleyho

mobil
Domácí Technologie

Sledovací aplikaci na svém telefonu našel každý osmý Čech