středa 9. října 2024

Spirála změn klimatu, požárů a znečištění ohrožuje zdraví a ekosystémy

Klimatické změny zvyšují riziko požárů a znečištění ovzduší, což negativně ovlivňuje lidské zdraví, ekosystémy a zemědělství, uvádí nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).

sucho

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Vzájemně propojený cyklus klimatických změn, lesních požárů a znečištění ovzduší má ničivé dopady na lidské zdraví, ekosystémy i zemědělství, varuje nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).

Podle nového bulletinu WMO ovlivňují požáry a znečištění ovzduší nejen lidské zdraví, ale i plodiny a ekosystémy. Průměrné roční koncentrace prachových částic PM2.5, které jsou velmi nebezpečné při dlouhodobém vdechování, vzrostly v roce 2023 zejména kvůli požárům v Severní Americe. Významné zhoršení kvality ovzduší bylo zaznamenáno také v Indii, zatímco v Číně a Evropě se hodnoty PM2.5 snížily.

Lesní požáry mají ničivé dopady na kvalitu vzduchu, půdu i plodiny. Kouř obsahuje škodlivé chemické látky, které se šíří přes celé kontinenty a ovlivňují kvalitu vzduchu nejen v místě požáru, ale i v odlehlých oblastech. V roce 2023 byly rekordní sezóny požárů v Kanadě a Chile, které vedly k výraznému zhoršení kvality ovzduší v okolních státech a částech USA. Požáry podporované suchem a vysokými teplotami vedly k emisím škodlivých látek, což zhoršilo stav ovzduší na obou polokoulích.

Znečištění ovzduší prachovými částicemi také výrazně ovlivňuje zemědělství. Vysoké koncentrace prachu snižují úrodu až o 15 procent, zejména v oblastech, kde je zemědělství klíčové pro obživu. Vědci v Číně a Indii zaznamenali snížení výnosů plodin kvůli omezenému přístupu světla k listům rostlin.

Podle WMO je důležité bojovat proti klimatické změně a znečištění ovzduší současně. Zlepšení kvality ovzduší přinese výhody pro zdraví lidí, ekosystémů a ekonomiky.

Autor: Šimon Mitro

Související

vyschlá řeka
Zahraniční Klimatické změny

Řeky zasáhlo loni nejhorší sucho za poslední tři dekády

Boubínské jezírko na Šumavě.
Domácí Příroda

Obyvatelé Šumavy považují národní park za klíčovou součást svého života

oceán
Zahraniční Klimatické změny

Vědci plánují hnojení oceánu železem pro záchranu klimatu

Spongipellis
Domácí Příroda

Vědci vytvořili databázi genomů 98 ohrožených druhů