neděle 22. června 2025

Dvě třetiny Čechů jsou spokojeny s bydlením. Trápí je především rostoucí ceny

Většina Čechů, konkrétně 62 procent, je spokojená se svou současnou bytovou situací, uvádí průzkum agentury STEM/MARK.

bydlení

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / RDNE Stock project

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / RDNE Stock project

Téměř 62 procent Čechů je spokojeno se svou současnou bytovou situací, přičemž větší klid mají lidé s vlastním bydlením než nájemníci. Nejvíce spokojeni jsou starší lidé a vysokoškolsky vzdělaní, naopak mladší generace mezi 25 a 44 lety si na bydlení častěji stěžují.

I přes relativní spokojenost však většina Čechů sleduje zdražování realitního trhu s obavami. Více než třetina lidí se bojí, že nebude schopna hradit nájem nebo splátky hypotéky v příštím roce. Nejvíce tyto obavy tíží právě nájemníky, mladé lidi a osoby s nižším vzděláním.

Dvě třetiny obyvatel navíc vnímají bytovou situaci v ČR pesimisticky a považují ji za špatně řízenou. Nejpalčivějšími problémy jsou podle nich vysoké ceny nemovitostí, rostoucí nájemné, nedostatečná bytová výstavba a vysoké úrokové sazby. Více než 70 procent lidí nevěří, že se v příštích letech podaří vybudovat dostatek dostupných bytů, přesto velká většina podporuje jejich výstavbu.

Ceny nemovitostí v Česku už nyní vnímají tři čtvrtiny obyvatel jako vyšší než před rokem a podobný podíl očekává jejich další růst. Nájemné u soukromých pronajímatelů podle většiny dále poroste. Při výběru bydlení Češi nejvíce preferují dobrý poměr ceny a kvality a často volí rodinný dům mimo město.

Celkově tedy převažuje spokojenost s bydlením, ale i výrazná nejistota kvůli rostoucím nákladům a pochybnostem o budoucí dostupnosti kvalitních a cenově přijatelných bytů.

Autor: Šimon Mitro

Související

těhotenství
Zahraniční

Američané se v názorech na potraty liší podle států

Albert
Domácí Nakupování

Češi nakupují potraviny nejčastěji několikrát týdně, preferují hypermarkety

snídaně
Domácí Jídlo

Češi jedí hlavně doma. Rozvozy nefrčí

zbytky
Domácí

Češi ročně vyhodí průměrně 38 kilo jídla, přicházejí tak o tisíce korun